Kamień dekoracyjny na ścianę – czemu nie?

Kamień dekoracyjny na ścianę – czemu nie?

Moda na kamienną okładzinę trafiła do nas ze Stanów Zjednoczonych. Elewacje i wnętrza amerykańskich willi prezentują się zarazem przytulnie i oryginalnie. Warto wykorzystać ten pomysł, by zaprojektować wystrój własnego domu – w zgodzie z najnowszymi trendami i jednocześnie z klasą.

W porównaniu z tapetą, farbą czy drewnianym panelem kamień prezentuje się o wiele bardziej elegancko. Szlachetne odmiany, takie jak marmur, trawertyn, piaskowiec budzą skojarzenia z wnętrzami luksusowych willi. Niestety odpowiednio dużo kosztują, a ponadto nie są odporne na działanie wilgoci i wymagają specjalistycznej pielęgnacji (piaskowce są miękkie, a na marmurze zostaje każda plama). Dlatego o wiele praktyczniejszą alternatywą jest kamień dekoracyjny – znacznie wytrzymalszy, trwalszy i nawet kilkukrotnie tańszy.  Dostępny w wielu kolorach i wzorach, o których naturze się nie śniło, daje wiele możliwości aranżacyjnych: http://www.stonemaster.pl/oferta/kamien-dekoracyjny-i-elewacyjny

Zastosowanie kamienia dekoracyjnego na ścianach zewnętrznych domu daje możliwość podkreślenia indywidualnego stylu właścicieli. Odnosi się do tego amerykańskie określenie „Curb Appeal” – które oznacza atrakcyjny wizerunek posesji od strony ulicy. Idealnie przystrzyżony trawnik, zadbany ogród, a przede wszystkim zwracająca uwagę kamienna elewacja stanowią najlepszą wizytówkę. Zwolennicy klasycznych rozwiązań często łączą kamień z drewnem – tak na zdjęciu tytułowym, prezentującym kolekcję Walencja Żółty Stone Master. Z kolei osoby preferujące styl nowoczesny stosują dodatki ze szkła i metalu, a miłośnicy stylu wielkomiejskiego – industrialne elementy. Warto pamiętać, że kamień dekoracyjny może pokrywać całą ścianę lub jedynie wyodrębniać element fasady – zarówno w osi poziomej, jak i pionowej (co może stanowić prawdziwe pole do popisu dla projektanta).

nebrasca-country

We wnętrzu domu kamień dekoracyjny można stosować praktycznie w każdym pomieszczeniu. W łazience stanowi oryginalną alternatywę dla płytek ceramicznych, w kuchni szczególnie ciekawie prezentuje się nad blatem, ale zdecydowanie najkorzystniej wygląda w otwartych przestrzeniach – najlepiej dwukondygnacyjnych. Ten amerykański pomysł warto wykorzystać w dużym, przestronnym salonie otwartym na kuchnię  albo w dwupoziomowym hallu. Kamień wygląda ciekawie jako obudowa kominka ale również jako łącznik pomiędzy częścią reprezentacyjną pomieszczenia a jadalnią – tak jak na powyższym zdjęciu salonu z wykorzystaniem kamienia Nebrasca Country Stone Master. Wielkość wzoru koresponduje z przestrzennym charakterem wnętrza. Uwagę zwraca też ciekawy kolor – trudny do uzyskania w naturze.

vini-dark

O przewadze kamienia dekoracyjnego nad naturalnym stanowi też wielość wzorów. Choć zazwyczaj okładzina odzwierciedla strukturę naturalnej skały, może również naśladować formy geometryczne – zgodnie z najgorętszym trendem. Prezentowana powyżej kolekcja Vini Dark Stone Master ma modny chłodny odcień i ciekawą fakturę, wpisując się zarówno w stylistykę skandynawską, jak i nowoczesną. Przemyślane dodatki i akcenty kolorystyczne definiują charakter wnętrza. Drobny wzór prezentuje się korzystnie także w mniejszych pomieszczeniach lub właśnie na poddaszu (jak na zdjęciu powyżej) bo nie jest przytłaczający. Na szczęście wielość kolekcji kamienia dekoracyjnego pozwala na stworzenie aranżacji podkreślającej atuty domu i idealnie oddającej charakter właścicieli.