Najczęściej występujące uszkodzenia diamentowych tarcz tnących

Najczęściej występujące uszkodzenia diamentowych tarcz tnących

Tarcze tnące służą do cięcia różnych elementów budowlanych w linii prostej i nie tylko. Mogą to być pustaki, cegły, bloczki betonowe, a także drewno czy metal. Należy rzecz jasna wybrać odpowiedni rodzaj tarczy tnącej diamentowej, aby nie zniszczyć jej przy pierwszym zetknięciu z ciętym materiałem i wykonać prace według założonego uprzednio planu. Niestety trzeba naszykować się na możliwość wystąpienia komplikacji, w postaci uszkodzenia diamentowych tarcz tnących.

Najczęstsze uszkodzenia

Przy prawidłowym korzystaniu ze szlifierki i tarcz tnących oraz innych materiałów tnących, nie powinno dojść do ich uszkodzenia. Nie zawsze jednak tak się dzieje. Najczęściej na budowach i w warsztatach dochodzi m.in. do przegrzania tarczy. Takie uszkodzenie można rozpoznać po tym, że na obwodzie tarczy pojawia się niebieski kolor. Przyczyn takiego stanu rzeczy może być wiele, ale jeśli wystąpią charakterystyczne objawy, należy stopniowo ostudzić tarczę, naostrzyć jej segmenty na materiale ściernym oraz zmienić tarczę na taką, która będzie miała bardziej miękkie spoiwo.

Zdarza się, że podczas pracy dojdzie do zeszlifowania segmentów diamentowych, co sygnalizuje wyraźne zużycie wieńca tnącego tarcz z jednej strony. Będziemy mieli z tym do czynienia, jeśli spróbujemy użyć tarczy do szlifowania do cięcia elementów. Tarczę zawsze należy używać zgodnie z jej przeznaczeniem.

Odkształcenie tarczy wywołane jest nadmiernym rozgrzaniem jej obwodu w trakcie pracy. Dochodzi do niekontrolowanej rozszerzalności cieplnej jej korpusu. Trzeba ją wówczas ostudzić i zastosować tarczę o miękkim spoiwie nasypu diamentowego. Przy kolejnym korzystaniu z tarczy należy dobrać taką, która będzie odpowiednia dla wykonywanej pracy oraz naostrzyć ją poprzez krótką pracę w miękkim materiale ścierającym.

Jeśli wystąpią uszkodzenia na obwodzie tarczy, przy czym segmenty diamentowe będą nierównomiernie zużyte, tarcza najprawdopodobniej nie została zamocowana osiowo. Należy sprawdzić stan wrzeciona maszyny i stan techniczny łożysk.

Co zrobić po uszkodzeniu?

Jeśli okaże się, że z różnych powodów uszkodziliśmy tarczę tnącą, trzeba ją wymienić na nową, aby nie doprowadzić do uszkodzenia samej szlifierki. Hurtownia tarcz Magma oferuje pełen zakres tarcz szlifierskich i do betonu, dlatego bez problemu w trybie online można zaopatrzyć się w całkiem nowe tarcze. Dbając o nie, unikniemy ich ponownego uszkodzenia – będą służyły znacznie dłużej.