Sposób na schludne śmietniska

Sposób na schludne śmietniska

Zagospodarowanie przestrzeni miejskiej w taki sposób, by wyglądała schludnie jest nie lada wyzwaniem, zwłaszcza w dużych miastach. Setki tysięcy ludzi przewijających się każdego dnia ulicami miast powoduje dużą dewastację krajobrazu – część z nich poniekąd umyślnie, śmiecąc gdzie popadnie, część siłą rzeczy, zużywając po prostu zasoby przestrzeni. Na schludny wygląd miasta składa się nie tylko czystość ulic, chodników i terenów zielonych, ale także wygląd budynków i osiedli. Brudne, zaniedbane elewacje, z których odpada tynk, w połączeniu z zaśmieconymi podwórkami i przerzedzonymi (bo najczęściej już zniszczonymi) trawnikami, krzakami i drzewami stanowią bardzo smutny i przygnębiający widok.

Choć wystarczy naprawdę niewiele, by miastom, szczególnie tym wielkim przywrócić blask i estetykę, to niestety nadal bardzo wiele z nich prezentuje się niemal jak po wojnie. Mieszkańcy i turyści, żyjąc w pośpiechu, nie zwracają niestety uwagi na to, co powinno być dla nich najważniejsze, bowiem stanowi wspólne dobro – na wygląd miasta. Większość narzeka na to, że jest brudno i nieestetycznie, jednak mało kto robi cokolwiek w tym kierunku, by poprawić istniejący stan rzeczy. Wystarczyłoby, aby każdy zadbał o to, by nie wyrzucać śmieci w miejscach do tego nieprzeznaczonych. Choć brzmi to banalnie, to taki zabieg znacząco poprawiłby wygląd wielu miast, w których istną plagą są właśnie śmieci znajdujące się w każdej wolnej przestrzeni. Tereny zielone stałyby się naprawdę zielone, a nie kolorowe od śmieci, a osiedlowe place zabaw tętniłyby życiem.

Powiada się, że jeśli chce się naprawiać świat, należy zacząć od własnego podwórka. W przypadku zaśmiecania miast, warto zacząć od swojego podwórka w dosłownym znaczeniu. Ustawodawca wymaga segregowania śmieci, w związku z czym na każdym osiedlu pojawiły się obowiązkowe, dodatkowe kontenery na śmieci. Poustawiane jeden koło drugiego, często z wystającymi z nich odpadkami bądź porozrzucanymi wokół nich przez bezdomnych lub ptactwo poszukujące pożywienia resztkami, stanowią jeden z najbardziej szpecących elementów krajobrazu. Doskonałym rozwiązaniem takiego stanu rzeczy jest wiata śmietnikowa. Firma Alicja jest jednym z producentów eleganckich i solidnych konstrukcji tego typu. Dzięki schludnej wiacie, śmietnik przypominać będzie elegancką altanę, która bez wątpienia będzie ozdobą osiedla. W dodatku zniknie problem podrzucania śmieci przez mieszkańców sąsiednich osiedli, a zwierzęta i ptaki stracą dostęp do zawartości koszy. Takie rozwiązanie to same plusy!